Ciekawostki o delfinach

Delfiny to niesamowite zwierzęta, które możecie zobaczyć na własne oczy przyjeżdżając na wakacje do Egiptu. Tak naprawdę na każdym rejsie morskim jest szansa, że ze statku uda Wam się zobaczyć delfiny. Osoby, którym bardzo zależy żeby mieć kontakt z delfinami, powinny wybrać jednak wycieczkę do Domu Delfinów. Na tym rejsie niemalże za każdym razem można podziwiać delfiny. Dziś mamy dla Was dpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i garść ciekawostek o delfinach

1. Czy delfiny to ryby?

O dziwo to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Więc na samym początku warto wyjaśnić, że nie, delfiny nie są rybami. Delfiny to ssaki.

2. Jak oddychają delfiny?

Delfiny nie oddychają pod wodą. Muszą się wynurzyć by nabrać powietrza.

3. Jak śpią delfiny?

Ze względu na to, że delfiny nie oddychają pod wodą i muszą się wynurzać by złapać oddech, tylko połowa ich mózgu śpi. W trakcie snu pływają na płytkich wodach, często w lagunach. Co ciekawe jeśli prawa półkula śpi, to prawe oko delfina będzie zamknięte, a lewe otwarte.

4. Co jedzą delfiny?

Delfiny jedzą ryby, skorupiaki i kałamarnice. Mają 100 zębów, ale mimo to połykają swoje ofiary w całości, bez gryzienia. Zęby służa im tylko do połowu. Delfin, który waży około 130 kilogramów zjada około 16 kilogramów ryb w ciągu dnia.

5. Zmysły delfinów

Delfiny mają bardzo dobry wzrok zarówno w wodzie, jak i poza nią. Słyszą częstotliwości 10 razy wyższe niż ludzie. Posiadają zdolność wydawania ultradźwięków i posługują się echolokacją. Ich zmysł dotyku jest dobrze rozwinięty, ale nie mają zmysłu węchu.

6. Czy delfiny lubią towarzystwo?

Bardzo. Delfiny to zwierzęta stadne. Żyją w dużych grupach. Razem polują i bawią się. Gdy część stada śpi zawsze zostaje kilka delfinów "na warcie" by uważać na drapieżniki. Duże grupy delfinów mogą mieć tysiąc lub więcej członków.

7. Jak porozumiewają się delfiny?

Zarówno werbalnie jak i niewerbalnie. Poprzez ruchy ogona, sposób pływania, mają bogaty język składający się ze specjalnych klików i gwizdów o wysokiej częstotliwości. Co ciekawe każdy delfin ma odpowiadający sobie dźwięk, takie delfińskie imię, na które reagują.

8. Jak wygląda macierzyństwo u delfinów?

Ciąża delfina trwa od 9 do 17 miesięcy w zależności od gatunku. Po porodzie matki opiekują się małymi delfinami przez okres około 2 lat. Małe delfiny, jak na ssaki przystało, piją mleko mamy. Pływając z delfinami w Hurghadzie często widzimy małe delfiny pływające przy swoich mamach.

9. Ile jest gatunków delfinów?

Na całym świecie istnieje prawie 40 gatunków delfinów. W samym Morzu Czerwonym jest 8 gatunków. Co ciekawe 5 gatunków żyje w rzekach. W Morzu Bałtyckim występują krewni delfinów - morświny, ale od czasu do czasu przypływają tam też delfiny wywołując duże zainteresowanie turystów i mediów.

10. Jak długo żyją delfiny?

Długość życia delfina zależy od gatunku, ale średnio jest to 20 lat

11. Rekiny boją się delfinów (sic!)

Delfiny są o wiele inteligentniejsze, zwinniejsze, poruszają się w bardzo dużych stadach i mają niesamowicie mocne uderzenie. Zdarzało się, że delfiny ratowały ludzi przed atakiem rekinów.

I tym optymistycznym akcentem zakończymy, by następnym razem przygotwać post o rekinach. W rankingu na "zwierzę, które chciałbyś spotkać w Hurghadzie" zdecydowanie wygrywają delfiny, a właśnie rekiny zajmują ostatnie miejsce. Zupełnie nie rozumiem czemu większość turystów nie chciałaby spotkać rekina. Jak sami się przekonacie w następnym poście nie taki rekin straszny, jak go malują. Zwłaszcza rekin w Hurghadzie.